Primorsko - atrakcje w okolicy

BEGLIK TASH

Na południowej części wybrzeża, w lesie kilka kilometrów od Primorska znajduje się bardzo interesująca formacja skalna zwana Beglik Tash. Jest to atrakcja geologiczna, którą warto obejrzeć, jeśli jest się na bułgarskim wybrzeżu poniżej Burgas. Po spacerze leśną drogą dochodzimy do krawędzi płaskiej, choć nieco pochylonej polany, na brzegu której znajdują się głazy pochodzenia wulkanicznego, oblane u podstawy zastygłą magmą.

ROPOTAMO

Będąc w Primorsku warto wybrać się na wycieczkę wodną po rzece Ropotamo. Przystań z której wypływają łodzie wycieczkowe znajduje się w pobliżu mostu, drogi prowadzącej na płn w kierunku  Burgas. Rejs do ujścia rzeki trwa godzinę. Płynąc łodzią widzimy brzeg Ropotamo porośnięty roślinnością, sprawiającą wrażenie roślinności tropikalnej. Na spokojnej tafli wody można zobaczyć piękną białą lilię wodną, a zachowując ciszę podczas rejsu możemy zaobserwować wygrzewające się na konarach drzew żółwie wodne. Zbliżając się do połowy dystansu od ujścia ,po prawej stronie wyłania się duża formacja skalna, w której udaje nam się dostrzec sylwetkę głowy lwa. Rezerwat można również zwiedzać w mniejszych grupach z przewodnikiem, zatrzymując się w ciekawszych miejscach na dłuższą chwilę. Na taką wyprawę trzeba wtedy zarezerwować cały dzień.

SOZOPOL

Sozopoł jest razem z Nesebyr jednym z nielicznych morskich miasteczek, gdzie poza wypoczynkiem na plaży turyści mogą poczuć klimat starozytnych Traków, Greków, Rzymian i Bizantyjczyków. Warte zwiedzenia jest stare miasto Sozopoł, znajdujące się na niewielkim skalistym półwyspie. Stare miasto przecina gąszcz brukowanych uliczek, a większość domów to budynki zabytkowe. Sozopoł uznawany jest za kulturalną stolicę bułgarskiego wybrzeża. Odbywa się tu w lecie wiele koncertów, wystaw oraz inne imprezy kulturalne.ZWIEDZANIE SOZOPOLA
Muzeum Archeologiczne – w muzeum możemy obejrzeć monety, ceramikę, wyroby garncarskie oraz kotwice z osad wybrzeża Morza Czarnego. Większość eksponatów posiada opis jedynie w języku bułgarskim.Cerkiew Św. Bogurodzicy – cerkiew wybudowano w XV wieku na ruinach wczesnochrześcijańskiego kościoła. Zgodnie z nakazem tureckim częściowo znajduje się w ziemi. Wspaniałe drewniane ikonostasy są dziełem rzeźbiarzy macedońskich.
Kaplica Św. Zosima – wzniesiona w XIII wieku na ruinach starożytnej chrześcijańskiej świątyni. Św. Zosim był uznawany za patrona żeglarzy.
Cerkiew Św. Jerzego
Cerkiew Św. Cyryla i Metodiego
Kaplica Św. Niedzieli

NESSEBYR

Miejscowość ta bardzo często nazywana jest perłą Morza Czarnego. Wystarczy odwiedzić tą bogatą w zabytki miejscowość, aby potwierdzić tezę, iż jest to prawdziwa „perła”.ZABYTKI
Obecnie do najciekawszych zabytków Nessebaru należą wszelkie pozostałości z czasów starożytnych, które możemy podziwiać na Starym Mieście. Dodatkowo znajduje się tam muzeum archeologiczne, które prezentuje m.in. wyroby ceramiczne, pochodzące z czasów, kiedy miasto było pod panowaniem greckim. Obowiązkowym zabytkiem jest ruina bazyliki, pochodzącej z V wieku. Koniecznie trzeba zobaczyć także liczne cerkwie, m.in. św. Apostołów, św. Jana Chrzciciela i Bogurodzicy. Warto również zobaczyć kilkusetletnie domy o typowym charakterze czarnomorskim i zabytkowy XVIII wieczny wiatrak.To niezwykle malownicze miasteczko wpisane zostało na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Jest najstarszym miastem Bułgarii a zarazem jednym z najstarszych osiedli Europy. To właśnie tutaj historia spotyka się ze współczesnością. Stare miasto to zaledwie 850 m długości i 350 m szerokości. Współczesne życie Nessebaru toczy się dzisiaj w nowej części miasta. Yachty, wędkarstwo, wypożyczenie rowerów, sporty wodne… to wszystko oferuje nam miasto, oprócz oczywiście dużej dawki kultury i tradycji.
Nesebar przywita nas pasem ruin pradawnych murów, jeszcze sprzed 1500 lat. Są tak jakby kurtyną w teatrze… nadal nie wiemy co czeka nas dalej. Wąskie uliczki, schody, schodki, drewniane i kamienne domy, liczne stragany, stukot obcasów na brukowym chodniku… i wszędzie zapach olejku różanego. Można się faktycznie zapomnieć. Niezwykle urokliwy Nesebyr jest czasem nazywany miastem z największą liczbą kościołów przypadających na jednego mieszkańca. Części z nich niestety nie będziemy mogli już dzisiaj zobaczyć. Po ich latach świetności pozostały już tylko ruiny. Szwendając się krętymi uliczkami z pewnością nie przegapimy Cerkwi św. Apostołów, Cerkwi św. Jana Chrzciciela z XI w., Cerkwi Bogurodzicy z XIX w. Budowane w różnym okresie czasu dlatego gołym okiem zauważymy różnice architektoniczne.

BURGAS UZDROWISKO

Burgas to przede wszystkim miasto turystyczne i uzdrowisko. W okolicy 15 km od centrum leżą Burgaskie Łazienki Mineralne – uzdrowisko znane z leczenia i profilaktyki: chorób układu ruchowego takich, jak choroby reumatyczne, lumbago, odnowa złamań kości, przykurcze inne, obwodowego układu nerwowego jak nerwobóle, zapalenie nerwów, plexitis, dyskopatia, przewlekłe choroby ginekologiczne, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, choroby nerek i kamieni przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, dna moczanowa i hiperurykemia, profilaktyka i wzmocnienia organizmu. Okolice uzdrowiska bogate są w przepiękne krajobrazy, pełne winnic, ogrodów owocowych i innych terenów zielonych.

ATRAKCJE

Najciekawszym punktem miasta jest Park Nadmorski. Park położony jest na wzgórzu obok wybrzeża, i jest bogaty w kwiaty, drzewa i rzeźby. W parku znajduje się kasyno, małe zoo i amfiteatr, w którym odbywa się coroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Piękna galeria schodów prowadzi wśród zieleni parku w dół do głównej plaży miasta. Piasek jest mieszaniną różnych stopów magnetytu, który jest przyczyną jego ciemnego koloru. Przyciągają też uwagę jeziora, a zwłaszcza warzelnie soli nad jeziorami Burgaskim i Atanasowskim. Pod tymi warzelniami znaleziono podczas prac archeologicznych pozostałości dawnej rzymskiej osady. Każde z jezior jest także specyficzne pod względem przyrodniczym. Na brzegach Jeziora Burgaskiego można podziwiać gnieżdżące się pelikany, ibisy i czaple. Z kolei Jezioro Mandreńskie jest ważnym rezerwatem ornitologicznym. Jezioro Atanasowskie to siedziba ptaków błotnych.

ZABYTKI

W Burgas jest sporo zabytków, zwłaszcza obiektów sakralnych. Najważniejsza jest katedra prawosławna św. Cyryla i Metodego. Obok niej można w Burgas podziwiać kościół armeński oraz dwie cerkwie Świętej Marii Dziewicy i Świętego Iwana Rylskiego, a także katedrę katolicką. Zabytkowa cerkiew znajduje się też na wyspie Św Anastazji na Jeziorze Atanasowskim. Poza kościołami i cerkwiami w Burgas są liczne muzea. Muzeum Historyczne posiada w swojej kolekcji zbiory dotyczące starożytnych osad na brzegach Morza Czarnego, a także nowszej historii tego regionu. Muzeum Etnograficzne ma kolekcję strojów ludowych, przedmiotów codziennego użytku oraz masek używanych podczas tradycyjnego święta „Kukiery”. W Muzeum Naukowo-Przyrodniczym można zobaczyć zbiory geologiczne charakteryzujące tutejszy teren i dno morza.